Třinec - V Neborech momentálně platí dvě dopravní omezení. Zúžení vozovky komunikace, která vede od neborovského kopce směrem ke kravínu, vadí místním minimálně. 

Pracuje se na obou stranách lokality, kterou nyní odděluje jen čtyři metry široká cesta, místo je ale s opatrností bez problémů průjezdné. Omezení skončí až napřesrok v prosinci. „Zatím mi to život nekomplikuje," řekl Deníku pětatřicetiletý Petr, jenž nedávno v Neborech koupil zchátralý dům, který hodlá do roka rekonstruovat. Ze svého pozemku to má na staveniště necelých sto metrů.

„Že tu budou dělat cestu, jsem věděl," dodal s tím, že bagrování v sousedství mu nevadí. „Nová cesta bude ,utopená' v poli, měly by tam být i nějaké protihlukové stěny. Já z té strany nebudu mít ani okna, takže si myslím, že to bude v pohodě," pravil Třinečan. O kousek dál žije starousedlice Květoslava Bednarzová. „My se ještě na Guty dostaneme bez problémů," konstatovala žena, která doufá, že stavba nepřinese „velký kravál".

Domů chodí pěšky

Problém ve směru na Guty však mají lidé, kteří využívají cestu od zahrádkářů. Zde už totiž platí úplná uzavírka, jež má trvat do konce roku 2016. „Je tam jedna bytovka a dál i rodinné baráky. Za těmi lidmi jsem zašel už v sobotu. Berou to na vědomí, vědí, že není vyhnutí," řekl redakci šéf neborovského osadního výboru Adolf Bolek.

Podle svých slov se ovšem spojil s vedoucím stavby, jehož přístup označil za velice vstřícný, a podařilo se dohodnout schůdné řešení: lidé mohou nově dojet až k začátku uzavírky, kde vzniklo provizorní zpevněné parkoviště, projdou přes lávku a poté to mají domů jen několik desítek metrů. „Čili není to až tak fatální," prohlásil Adolf Bolek. Zároveň ví, že další komplikace ještě přijdou.

„Ale chtěli jsme obchvat, musíme to vydržet," zdůraznil předseda osadního výboru v Neborech. Lidé jsou přesvědčeni o tom, že přeložka silnice I/11 uleví celému Třinecku. „Až bude ta dálnice, bude to lepší," říká i Květoslava Bednarzová. Stavba se dotýká i obyvatel Oldřichovic, kde začala půlroční úplná uzavírka místní komunikace u takzvaného Trombikova rybníka.

Zdroj: www.denik.cz

Datum zveřejnění:15.3.2015